Filistin destekçileri, ABD’nin en yoğun haftasında iki uluslararası havalimanına giden yolu trafiğe kapattı; yaklaşık 60 kişi gözaltına alındı

T24 Dış Haberler

ABD’nin en yoğun haftalarından biri olan Noel haftasında, Filistin destekçisi yaklaşık 30 protestocu New York’taki Kennedy Uluslararası Havaalanı’na giden yolda trafiği kesti. Protestocular gözaltına alındı. 

Polisten yapılan açıklamaya göre, toplam 26 kişi “düzensiz davranış ve araç trafiğini engelleme” suçlamalarıyla gözaltına alındı. 

Eylem sırasında protestocular el ele tutuşarak otoyol boyunca uzanan bir hat oluşturdular ve “Soykırımdan Uzak Durun”, “Gazze Yaşasın” ve “Geri Dönüş Hakkı” gibi mesajlar içeren pankartlar taşıdı. 

Yaklaşık bir saat sonra Filistin yanlısı protestocular Los Angeles Uluslararası Havaalanı girişine yakın West Century Bulvarı’nda da trafiği engelledi.

Polise göre, çoğu “isyan çıkarmakla” suçlanan otuz beş kişi tutuklandı.

İsrail-Hamas savaşının başladığı Ekim ayından bu yana üniversite kampüsleri, Özgürlük Heykeli’nin dibi, Grand Central Terminali ve New York’taki diğer yerler de dahil olmak üzere ABD genelinde neredeyse her gün protestolar düzenlendi.

Bu ayın başlarında düzenlenen ayrı protestolarda göstericiler Los Angeles’ta havaalanı yakınlarında ve 110 numaralı otoyolda araçların önünü keserek şehir merkezindeki trafiği kilitledi.

Çarşamba günü New York ve Los Angeles’ta düzenlenen protestolardan sadece birkaç gün önce Filistin yanlısı aktivistler Chicago’da benzer bir gösteri düzenledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x