Miras Paylaşımında Yeni Uygulama: Her Kardeş Kendi Payı İçin Bunu Yapacak!

Bir süredir ülkeyi esir almış enflasyonun etkisini en çok hissettirdiği alanların başında, kira ve daire fiyatları geliyor.

Eski yılların aksine artık bir ev sahibi olabilmek giderek imkansız hale gelirken, birçok ebeveyn ise her evladına bırakabilecek bir dairesi bulunmadığı için, mevcut gayrimenkulleri çocukları arasında eşit olarak hisselere ayırıyor.

Hisseli tapu adı verilen bu sistem, taşınmazların belirlenen oranlara bölünmesini sağlamakla birlikte, söz konusu sistemde bugüne kadar ortaya çıkan anlaşmazlıkların daha kolay çözülebilmesi için yeni bir uygulama hayata geçirildi.

NOTER ONAYLI SÖZLEŞME ŞARTI KALDIRILDI

Önceki yıllarda hisseli tapu sahibi olan vatandaşlar, tapu satışı için çeşitli yollar ararken, hisseli tapularda hissedarların ortak bir karar alması gerekiyordu. Ancak yapılan yeni düzenleme ile birlikte, kardeşler arasındaki miras paylaşım anlaşmaları artık yazılı olarak yapılabilir ve karşılıklı olarak imzalandığında geçerli olacak.

Bu sayede, noter onaylı sözleşmeye gerek kalmadan miras paylaşımı gerçekleştirilebilecek.

Miras paylaşımında dikkat edilmesi gereken noktalardan biri de hisseli tapu alımı. Tapu Sicil Müdürlüğü ve noter işlemlerinin tamamlanması, sınırların belirlenmesi ve parsellerin tespit edilmesi bu süreçte önem arz ediyor. Ayrıca, bir evin miras yoluyla kardeşlere devri için yazılı bir sözleşme yapılması yeterli olacak.

Hisseli tapuların satışı için ise öncelikle hissedarların ortak bir karar alması gerekiyor.

AVUKATA VEKALET VERİLEBİLECEK

Hissedarların tapuda hazır bulunması ve tapu devri işlemlerini gerçekleştirmesi gerekiyor. Bu süreçte, tüm hissedarları temsil edecek bir avukata vekalet verme seçeneği de bulunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x