Var Böyle Tipler sırra kadem bastı… Ponzi firarı… Odatv peşine düştü

Gözde S. Kadıoğlu

Reklam yazarı Kıvanç Talu, 2016 yılında açtığı ‘Var Böyle Tipler’ hesabı ile kısa sürede yüz binlerce takipçiye ulaşmıştı.

Sayfanın başarısı sonrası pek çok reklamverenle iş birliği yapan Talu, sponsorlu içeriklere de yer veriyor, zaman zaman podcast ve YouTube programlarına konuk oluyordu.

Dün akşam sosyal medyada ortaya atılan bir iddiada ve hemen ardından açılan bir instagram sayfasında, Kıvanç Talu ve eşi Beril Talu’nun tüm çevresini dolandırarak yurt dışına kaçtığı söylendi.

Buna göre Talu çifti, sektörde öne çıkan isimlerinin avantajını da kullanarak şöyle bir yol izledi:

Yaptıkları bazı iş birliklerini örnek gösterip reklamların bütçesi için yatırım lazım olduğu iddia edildi. Çekilecek reklamlar içinden seçim dahi yapılabileceği söylenen kişilere kampanya sonrası elde edilecek gelirden de pay verileceği vaadinde bulunuldu.

ODATV PEŞİNE DÜŞTÜ

Bu ponzi sistemi ile 30’a yakın kişinin dolandırıldığı ve yaklaşık 100 milyon TL’lik bir vurgunun olduğu iddia edildi.

Odatv, Kıvanç Talu’nun instagram gelir kaynağı ‘Var Böyle Tipler’ sayfasını kapatarak kayıplara karıştığını doğruladı.

Haber yayına hazırlandığı sırada oluşturulan ve Talu çiftine ait olduğu izlenimi verilen bir diğer instagram sayfasında ise ‘Var Böyle Tipler’ sayfasının kapatıldığı belirtiliyor ve 1 Kasım’da açıklama yapılacağı söyleniyor.

KIVANÇ TALU KİMDİR

1988 Ankara doğumlu Kıvanç Talu,Ankara’da tek çocuk olarak büyüdü. Eğitimini Ankara Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi resim bölümü ve Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde görsel iletişim tasarımında tamamladı.

Reklam kariyerine 2007 yılında Alametifarika Reklam Ajansı’nda metin yazarı olarak başladı. Neox Medya’nın bilgisine göre; İlerleyen yıllarda Rabarba, Güzel Sanatlar Saatchi ve C-Section reklam ajanslarında görev yaptıktan sonra 2018 yılında kendi reklam ajansını kurdu.

Oyunculuk ve seslendirme işlerinin yanı sıra 2016 yılından beri Var Böyle Tipler adlı Instagram sayfasının yöneticiliğini yapıyor. Bu sayfada Türk insanının sivri, komik ve sinir bozucu yönlerine ayna tutarken 2019 yılının başlarından itibaren bu aynayı sadece dijital platformlar üzerinden değil BKM aracılığı ile sahneden de izleyicilerine tutmaya başladı.

Biz Sizinle Tanışmış Mıydık? Adlı bir stand-up gösterisi olan Talu, BKM’de sahne alıyordu.

‘Var Böyle Tipler – Atasözleri ve Deyimler Sözlüğü’ adlı bir kitap çıkaran Talu, BKM’nin ‘Çok Güzel Hareketler 2’ oyuncu kadrosunda da kısa bir süre yer aldı.

PONZİ SİSTEMİ NEDİR

Ponzi sistemi yatırımcılara kendi paralarından geri dönenle veya sonraki yatırımcılardan gelen paralarla ödemenin yapıldığı bir dolandırıcılık yöntemi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x